Bursztyn w Muzeum Ziemi PAN w Warszawie

20 czerwca 2016
Justyna Stasiewicz
Na zdjęciu katalog wystawy Amber Design Meeting Array

Bursztyn to materiał, w którym drzemie uśpiony potencjał, tysiące zatrzymanych w czasie lat oraz… odrobina magii. O tym jak bardzo wyjątkowy i inspirujący jest to kamień, można przekonać się odwiedzając Muzeum Ziemi PAN w Warszawie, gdzie w tym właśnie momencie mają miejsce dwie, niezwykle interesujące wystawy.

Bursztyn… wiąże się z nim tyle ciekawych kwestii naukowych, że zająć on może fizyka i chemika, geologa i geografa, botanika i zoologa, wreszcie archeologa lub badacza historii kultury.
Marian Raciborski

Wielkie otwarcie

17 czerwca, w Muzeum Ziemi PAN w Warszawie odbyło się otwarcie wystaw Amber. Around the World oraz Amber Design Meeting, prezentujących autorską biżuterię z bursztynem.

Prezes Stowarzyszenia Twórców Form ZłotniczychMarcin Tymiński oraz przedstawicielka Muzeum Ziemi PANKatarzyna Kwiatkowska, w kilku słowach opowiedzieli o tym jak wyglądała współpraca między artystami ze STFZ-u oraz muzeum, w ramach przygotowań do Amber Design Meeting. Następnie głos powędrował do kobiet: Małgorzaty Podleśnej-Zdunek oraz Anny Sado, których dbałość o szczegóły i profesjonalizm, miała duży wpływ na końcowy kształt obydwu wystaw.

Jako ciekawostkę dodam, że na cele Amber Design Meeting przekazano blisko 1 kilogram bursztynu – sama biżuteria powstała jednak nie tylko z surowca podarowanego przez warszawskie muzeum, ale również z prywatnych okazów należących do artystów.

Otwarcie wystawy Amber Design Meeting: Małgorzata Podleśna-Zdunek, Marcin Tymiński, Katarzyna Kwiatkowska.

Otwarcie wystawy Amber Design Meeting: Małgorzata Podleśna-Zdunek, Marcin Tymiński, Katarzyna Kwiatkowska.

Otwarcie wystawy Amber. Around the World: Anna Sado, Marcin Tymiński

Otwarcie wystawy Amber. Around the World: Anna Sado, Marcin Tymiński

Amber. Around the World

Wyjątkowość wystawy Amber. Around the World opierała się o dwa filary: po pierwsze – wzięli w niej udział czołowi polscy artyści, którzy – po drugie – do stworzenia prac wykorzystali aż trzy różne rodzaje bursztynu, pochodzące z najdalszych zakątków świata. Tym oto sposobem Amber. Around the World prezentuje wyjątkową i bardzo nowoczesną w formie biżuterię, wykonaną z bursztynu: dominikańskiego, sumatrzańskiego oraz bałtyckiego.

Pomysłodawcą przedsięwzięcia był Janusz Fudała, kolekcjoner i miłośnik bursztynu z USA, który pytany o powód powstania wystawy o takiej tematyce i dobrze materiałów, mówi:

Kamienie te są ciągle jeszcze mało znane, choć zainteresowanie nimi w ostatnich latach znacznie wzrosło. Mam nadzieję, że wystawa „Amber. Around the World” przyczyni się do wzrostu ich popularności. Polscy twórcy biżuterii w wyjątkowy, właściwy sobie sposób wydobyli i wyeksponowali w swoich kreacjach ukryte piękno tych kamieni.

Amber. Around The World

Amber. Around The World

Paweł Kaczyński

Paweł Kaczyński

W ramach Amber. Around the World mogliśmy zobaczyć prace: Pawła Kaczyńskiego, Sławomira Fijałkowskiego, Sławy Tchórzewskiej, Danki Czapnik, Andrzeja Kupniewskiego, Jacka Byczewskiego, Marcina Tymińskiego oraz firmy ART7 w postaci Wojtka Kalandyka i Macieja Rozenberga

Amber Design Meeting

Wystawa zorganizowana przez Stowarzyszenie Twórców Form Złotniczych składała się z 74 prac, 36 artystów w różnym wieku i na różnym etapie drogi twórczej. Dzięki temu mogliśmy być świadkami szerokiego, wielopokoleniowego obrazu polskiego złotnictwa, zaprezentowanego w jednym miejscu i czasie.

Wystawie towarzyszyły plansze z credo autorów, wzbogacone o ręcznie rysowane portrety, autorstwa Hanny Zdanowskiej. Kuratorem wystawy była Małgorzata Podleśna-Zdunek, która zadbała o to, by prace prezentowane w poszczególnych gablotach składały się w spójną, interesującą całość. Artyści starali się podkreślić w swoich pracach naturalną urodę bursztynu, ubierając go w ramy własnej wyobraźni i warsztatowych umiejętności.

Amber Design Meeting

Amber Design Meeting

Cezary Łutowicz

Cezary Łutowicz

Kinga Sulej

Kinga Sulej

Małgorzata Chruściel-Waniek

Małgorzata Chruściel-Waniek

Amber Design Meeting można obejrzeć jeszcze do 9 września – później, biżuteria powędruje do polskiej stolicy bursztynu: Gdańska.

Pełna lista artystów, którzy wzięli udział w wystawie: Bogumiła i Andrzej Adamscy, Andrzej Bandkowski, Agata Bieńkowska, Jacek Byczewski, Dorota Szymaniak Cenecka, Małgorzata Chruściel-Waniek, Beata Ciesielska, Jolanta Gazda, Krzysztof Gińko, Andrzej Jacyszyn, Zofia i Witold Kozubscy, Jolanta Kupniewska, Andrzej Kupniewski, Cezary Łutowicz, Ewa i Marek Pawłowscy, Andrzej Pacak, Urszula Podbielska-Kowalska, Paweł Marcin Podbielski-Kowalski, Małgorzata Podleśna-Zdunek, Błażej Prokopiuk, Kama Rohn, Wojciech Rygało, Jacek Skrzyński, Magdalena i Tomasz Stajszczak, Justyna Stasiewicz, Kinga Sulej, Rafał Szambelan, Martyna Tejwan, Sonia Tymińska, Marcin Tymiński, Hanna i Jacek Zdanowscy.

Prace Kingi Sulej

Prezentowany na wystawie komplet prac Kingi Sulej szczególnie zwrócił moją uwagę. Duże, surowe bryły bursztynu, który miejscami porastają morskie pąkle – uzupełnione zostały przez artystkę o organiczne, metalowe formy, w dość geometrycznej stylistyce. Świat przyrody stanowi dla Kingi Sulej wielką inspirację – odnosi się ona do niego z szacunkiem, wydobywając z surowca to, co najpiękniejsze.

Kinga Sulej

Kinga Sulej

Kinga Sulej

Kinga Sulej

Na koniec – zamieszczam zdjęcie otrzymane od Kingi Sulej, które przybliża sposób noszenia wspomnianego obiektu. Mnie osobiście oczarował – a wy, możecie wyrazić swoje własne zdanie, w komentarzach pod wpisem.

Kinga Sulej

Kinga Sulej

Zachęcam do odwiedzenia muzeum i zobaczenia go na żywo! Adres: Aleja Na Skarpie 20 (budynek 27), Warszawa.

Źródła:
http://www.amber.com.pl/top/item/2368-amber-around-the-world [dostęp: 18.06.2016]
B. Kosmowska – Ceranowicz, Bursztyn w Polsce i na świecie, Warszawa 2012.

Powiedz nam co o tym sądzisz