DyploMy 2016 – wystawa w Galerii YES w Poznaniu

27 stycznia 2017
Justyna Stasiewicz
Array

W piątek 13 stycznia, w Galerii YES mieszczącej się przy ulicy Paderewskiego 7 w Poznaniu, odbyła się wystawa prezentująca realizacje dyplomowe studentów z Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi. Jeżeli jesteście ciekawi co to za miejsce i jak wyglądały prace prezentowane na wernisażu, usiądźcie wygodnie i zatopcie się w lekturze.

Galeria YES

Jeżeli kiedykolwiek mieliście problem z dotarciem do unikatowej biżuterii tworzonej przez polskich artystów, to znaczy, że prawdopodobnie nie było was jeszcze w Galerii YES. Jest to miejsce, w którym co roku odbywają się liczne wystawy promujące polskich artystów i projektantów biżuterii. Sama galeria istnieje od 1998 roku, a powstała z inicjatywy Marii Magdaleny Kwiatkiewicz – współzałożycielki firmy YES i właścicielki jednej z największych kolekcji polskiej sztuki złotniczej.

Fragment zbiorów biżuterii Magdaleny Kwiatkiewicz

Od wielu lat Galeria YES współpracuje między innymi z Katedrą Biżuterii ASP w Łodzi, dzięki czemu młodzi twórcy już na początku swojej drogi, mogą zaprezentować się światu. Stwarza to okazję do bardzo kreatywnych spotkań i wymiany opinii między studentami a gośćmi odwiedzającymi galerię.

DyploMY

DyploMy to wydarzenie cyklicznie powracające do Galerii YES, w ramach którego studenci prezentują praktyczne części projektów przygotowanych na obronę pracy magisterskiej lub licencjackiej. W praktyce oznacza to, że możemy zetknąć się z solidnie wykonanymi projektami, będącymi świeżą, odważną wizją młodych twórców.

Otwarcie wystawy DyploMy

Otwarcie wystawy DyploMy

Coś, co uderzało na pierwszy rzut oka, to duże zróżnicowanie styli, technik i użytych materiałów obiektów i biżuterii pokazywanych na wystawie. Po pierwsze wiązało się to z tym, że powstały one w dwóch różnych pracowniach: Projektowania Biżuterii i Projektowania Form Złotniczych. Po drugie: specyfiką łódzkiej Akademii Sztuk Pięknych jest nacisk na indywidualność każdego z uczących się tam studentów. Zachęcani do twórczych eksperymentów, wypracowują własny język wypowiedzi, stylistykę i przy jej pomocy tworzą własną sztukę.

W tym roku mogliśmy zobaczyć realizacje dyplomowe 6 młodych artystek: Sandry Bejm, Klaudii Ścigalskiej, Klaudii Stopy, Małgorzaty Terki, Magdy Lamch i Julii Myronchuk. Wśród prezentowanych przedmiotów, poza biżuterią znalazły się też torebki, przedmioty codziennego użytku, zegarki.

Wernisaż - dyplom Sandry Bejm

Wernisaż – dyplom Sandry Bejm

Wernisaż w Galerii YES

Wernisaż w Galerii YES

Sandra Bejm

Sandra Bejm

Najciekawsze realizacje

Dwa z dyplomów szczególnie zwróciły moją uwagę. Były to realizacje autorstwa Magdy Lamch i Małgorzaty Terki.

Tytuł pracy wykonanej przez Magdalenę Lamch brzmiał: „Nowoczesny patriotyzm. Subiektywny wybór postaw patriotycznych w kolekcji biżuterii.” Kolekcja zaprojektowana została pod kierunkiem prof. Andrzeja Bossa.

Magdalena Lamch

Magdalena Lamch

Magdalena Lamch

Magdalena Lamch

Małgorzata Terka, również pod kierunkiem prof. Andrzeja Bossa, stworzyła kolekcję gadżetów kuchennych, które można personalizować pod klienta, dobierając według jego życzenia odpowiedni materiał przedmiotu, kolor czy nawet odcisk kciuka.

Artystka zaprojektowała eleganckie widelczyki do przekąsek, osobiste wyciskarki do odsączania torebek po herbacie oraz uchwyty przytrzymujące sznurek od herbacianej torebki w taki sposób, by nie wpadał do kubka. Powstała też kreatywna kolekcja przedmiotów do spinania otwartych opakowań z sypkimi produktami: osobno do kawy czy sypkiej herbaty (obiekt składany, z specjalną łyżką) i osobno do opakowań np. z przyprawami (w postaci spiralnych spinaczy). Ciekawym rozwiązaniem są też separatory pod pokrywkę, zapobiegające kipieniu zawartości garnka i (mój ulubiony gadżet) uchwyt na łyżkę – utrzymujący ją nad garnkiem tak, by nie brudziła wszystkiego na około.

Dyplom Małgorzaty Terki to skutek trafnej obserwacji życia codziennego i propozycja estetycznych, funkcjonalnych przedmiotów ułatwiających nam codzienne czynności i odpowiadających na nasze potrzeby.

Małgorzata Terka - Widelczyk do przekąsek

Małgorzata Terka – Widelczyk do przekąsek

Małgorzata Terka - Uchwyt na łyżkę

Małgorzata Terka – Uchwyt na łyżkę

Małgorzata Terka - Separator do garnka

Małgorzata Terka – Separator do garnka

Powiedz nam co o tym sądzisz