Złoto Srebro Czas 2015

12 listopada 2015
Justyna Stasiewicz
Na zdjęciu biżuteria autorstwa Rafała Kozubowicza Array

W dniach 1-3 października miała miejsce kolejna edycja targów Złoto Srebro Czas. W tym roku, ze względu na rozłam w branży, impreza odbywała się w nowej lokalizacji, w hali na ul. Marsa 56c.

Osobiście uważam, że mimo obaw, rozłam przyniósł wiele dobrego: konkurencja zmusiła organizatorów Złoto Srebro Czas do zmian, które powinny zostać wprowadzone już dawno. Pojawiła się bardziej nowoczesna strona internetowa, zadbano o nową identyfikację wizualną imprezy, marka pojawiła się w social-mediach.

Nowe miejsce zmotywowało do zmian również samych uczestników targów: z Galerii Projektantów zniknęły pachnące latami 70-tymi koszmarne, szklane gabloty i pojawiły się ujednolicone stoiska. Hala nie była tak przeładowana jak w zeszłym roku – wpływając tym samym korzystniej na widoczność małych przedsiębiorców, wcześniej ginących w gąszczu konkurencji.

Podobnie jak w poprzednich edycjach, również w tym roku imprezie towarzyszyło kilka niezwykle interesujących wystaw z zakresu biżuterii artystycznej. Moją szczególną uwagę zwróciła ta o tytule Od ozdoby do komunikatu, zawierająca wybrane dzieła przeszło 50 artystów z kraju i ze świata. Biżuteria eksponowana na wystawie pochodziła ze stałej kolekcji Współczesnej Sztuki Złotniczej należącej do Galerii Sztuki w Legnicy.

Od ozdoby do komunikatu - Złoto Srebro Czas

Od ozdoby do komunikatu

 

Tradycją stało się już, że przy okazji Złoto Srebro Czas zorganizowany zostaje konkurs przeznaczony dla twórców biżuterii autorskiej pod tytułem Prezentacje. Od kilku lat artyści starają się w możliwie najbardziej kreatywny sposób odpowiedzieć na zaproponowany przez organizatorów (Stowarzyszenie Twórców Form Złotniczych) temat. Tym razem hasłem przewodnim konkursu był Cyrk.

Konkurs Prezentacje 2015 - Złoto Srebro Czas

Konkurs Prezentacje 2015

Nowością był konkurs zorganizowany między innymi przez Ogólnopolski Cech Rzemieślników Artystów pod tytułem Mistrz Złota, Mistrz Srebra i Mistrz przestrzeni 3D. Forma wydarzenia była dość eksperymentalna: uczestnicy mogli zgłosić swoją biżuterię tylko do jednej z trzech wybranych kategorii. Powołane jury miało za zadanie wyselekcjonować najciekawsze prace, które w kolejnym etapie miały zostać poddane głosowaniu publiczności na portalu Facebook. Również w tym wypadku ustalone zostało hasło przewodnie konkursu, które brzmiało Zmiana

Ogólnopolski Cech Rzemieślników i Artystów - Złoto Srebro Czas

Ogólnopolski Cech Rzemieślników i Artystów

 

Miło mi poinformować o osobistym sukcesie – udało mi się bowiem zdobyć tytuł Mistrza Przestrzeni 3D i nagrodę w postaci licencji na program 3design, której sponsorem była firma PAT z Częstochowy. Jest mi z tego powodu niezwykle miło.

Justyna Stasiewicz - Dekonstrukcja

Justyna Stasiewicz – Dekonstrukcja

 

Na targach można było zaopatrzyć się w materiały naukowe, których nie znajdziemy w księgarni: widoczny na zdjęciu podręcznik Andrzeja Bandkowskiego Biżuteria artystyczna – kurs wytwarzania to najnowsza i jedna z bardziej obszerniejszych, bogato ilustrowanych i przede wszystkim polskojęzycznych publikacji na temat technik złotniczych.

Andrzej Bandkowski

Andrzej Bandkowski

 

Na koniec mała analiza produktów prezentowanych na targach, zestawiona przeze mnie w cztery trendy:

 

Wybież swój ulubiony

Wybież swój ulubiony

Powiedz nam co o tym sądzisz